Uçan Prenses (TUR) / Kaneko (TUR)

Uçan Prenses (TUR) / Kaneko (TUR) - Kısraklarımız

Detaylar

Pedigri : Uçan Prenses (TUR) / Kaneko (TUR) - Kısraklarımız
Baba : Kaneko (TUR)
Anne : Loch Diamond (GB)
Doğum tarihi : 2016
Don : Doru
Irk : İngiliz

Kısa açıklama

Uçan Prenses isimli kısrağımız Kaneko kızı olması yanında ilk iki kısrak babasının Cadeaux Genereux ve Song olmasıyla da Torok ile uyumlu bir pedigri yapısına sahiptir

Torok aygır olduğu ilk sezon çekimlerinde Kaneko kısrakları ile buluşmamıştı. İlk nesilde Shining Steel kızı Emma’dan Gazi Şampiyonu Piano Sonata’yı üreten Torok ikinci nesilde ise Unaccounted For kızı Stainless’dan Çaldıran Gr.1 galibi Rhythm Divine’ı üretmişti.

Nihayetinde Kaneko kızı ile ilk buluşması üçüncü nesilde Alakan ile oldu ve Erkek Tay Deneme Gr.1 şampiyonu Yamanlarbeyi ortaya çıktı. Ülkemizin nitelikli aygırlarının kızları ile uyum sağlamış olması Torok’u yetiştiricilerimizin nazarında daha da değerli hale getirmiştir. 

Torok baba hattı Sadlers Wells’e ulaşan aygırlardan biridir. Avrupa’da uzun yıllardır hakimiyeti süren Sadlers Wells önce kendisi daha sonra oğlu Galileo şimdi ise torunu Frankel ile baş aygır hattı pozisyonunu korumaktadır.

Galileo’nun ülkemizde henüz In The Wings kolu kadar etkin sonuçlar aldığını söylemek zordur. Bu bakımdan Torok ve aygırlık yapan oğulları iyi sonuçlar almaya devam edecektir.

Uçan Prenses isimli kısrağımız Kaneko kızı olması yanında ilk iki kısrak babasının Cadeaux Genereux ve Song olmasıyla da Torok ile uyumlu bir pedigri yapısına sahiptir. Torok / Kaneko çaprazını taşıyan Yamanlarbeyi, Talha Paşa, Lady Miram, Iron Hearted gibi başarılı atlar yanına yenileri eklenecektir.

Uçan Prenses’in anne hattı 13-a ailesinin Mendicant kolunda yer alır. Mendicant’ın kızlarından Stray Shot harada Gr.1 galibi şampiyon Shotover’ı vermiştir ve bu kısrak üzerinden Ornis – Ondulee ile çok önemli bir kısrak olan Frizette yetiştirilmiştir.

Stray Shot’ın bulunduğu koldan Sing Sing, Tourbillon, Myrtlewood (Mr Prospector, Seattle Slew’ün hattı) gibi yüzlerce Gr.1 galibi şampiyon yetişmiştir. Bu sonuçlar 13-a hattında Stray Shot’ın kendi hattını kurması ile 13-c ilan edilmesini sağlamıştır.

Stray Shot’ın annesi Vaga’nın Hermit ile olan eşleşmesi Magdalen’i vermiştir. Stray Shot’ın Hermit ile olan eşleşmesi ise Shotover’ı üretmiştir. Aynı anne hattındaki bu iki Hermit eşleşmesi günümüze ulaşan kolların tepesinde yer almaktadır.

Uçan Prenses’in yer aldığı kol Magdalen’den gelmektedir. Uçan Prenses Gr.1 galibi Lochsong’un torundur. Lochsong ise Song’un kızı olup Gr.1 Prix De l’Abbaye, Gr.1 Nunthorpe gibi 1000 metrelik sprint yarışlarını kazanmış önemli bir kısraktır.

Lochsong’un babası olan Song ünlü Sing Sing’ın oğludur. Yukarıda detaylarda verdiğim üzere Sing Sing 13-c hattından yetişmiş bir aygır olup babası tarihin en hızlı atlarından biri olan efsane Tudor Minstrel’dir.

Lochsong harada Listed Flower Of Scotland galibi Loch Verdi, Listed Flying Fillies Stakes galibi Lochridge’i üretmiştir. Lochsong’un Cadeaux Genereux’den olan kızı Loch Diamond ülkemizde yavrular vermiş bir kısraktır.

Torok eşleşmelerinde Hyperion hattının aygırları ile doğal bir uyum sürecine sahip olarak gözlenmiştir. Piano Sonata’nın ikinci kısrak babası Ay Tudor’un baba hattının Prince Tudor – King Of The Tudors ile Tudor Minstrel’e bağlanması ilk dikkat çeken örnektir. Ay Tudor’un kısrak babası Cihangir de Hyperion oğlu olması ile bu savımızı destekler.

Yamanlarbeyi’nin kısrak babalarına bakarsak Kaneko – Doyoun ve Lockton görürüz. Kaneko’nun annesi olan Kalimat bahse konu eşleşme uyumunu Be My Guest’in annesinin Tudor Minstrel kızı What A Treat olması ve Kalimat’ın annesi Kantado’nun babası Saulingo’nun Sing Sing oğlu olması ile sağlamaktadır.

Farklı Gr.1 galibi taylarının ortak noktalarında Hyperion uzantılı kan hatları olması Uçan Prenses’in Torok ile olan eşleşmesini destekler niteliktedir. Çünkü Uçan Prenses’in Kaneko kızı olması yanında annesi Loch Diamond Tudor Minstrel üzerine 5*4 akrabadır.

Loch Diamond’ın babası Cadeaux Genereux’un baba hattı Young Generation – Balidar – Will Somers üzerinden Tudor Minstrel’e uzanmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz üzere ikinci anne Lochsong’un büyük babası Sing Sing olup bu aygır da Tudor Minstrel oğludur.

Cadeaux Genereux isimli kısrak babası Torok taylarında Kv8 galibi Dragon Wings’de de karşımıza çıkar. Sing Sing ise başta Lockton üzerinden Yamanlarbeyi, Petorius üzerinden Hürat, Barbar üzerinden Age Of Fire gibi önemli Torok yavrularında da göze çarpmaktadır.

Abone ol ! X

Yeni yazılarımızdan, satışa çıkan taylarımızdan, en yeni kısraklarımızdan, haramıza ait en son haberlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açın.