TOROK

Aygır - Doru - 12/02/2009 - SINGSPIEL (IRE) - CHATILA (USA) / RED RANSOM (USA)

Torok conformation

 

Dünyaca ünlü aygır SINGSPIEL'in G1 galibi oğlu olan Torok, altısı G1 galibi olmak üzere 16 farklı grup/açık koşu galibi yavrusu ve her daim sınıf koşularda söz sahibi olan temsilcileri ile ülkemizin lider aygırıdır. Torok mevcutta 231 koşan tayında 52 black-type safkan ve %22 black-type oranı ile ulaşılması güç bir istatistiğe imza atmıştır. Torok aynı zamanda 49,35 milyon TL kazanç ile 2023 yılı aygır kazanç listesinde en üst sırada yer almıştır. 

Piano Sonata (G1 Gazi Koşusu, G1 Ankara Koşusu), Yamanlarbeyi (G1 Erkek Tay Deneme Koşusu, G1 Byerley Türk Koşusu, G1 Avrasya Koşusu), Rhythm Divine (G1 Çaldıran Koşusu, G1 Fatih Sultan Mehmet Koşusu, G1 Haliç Koşusu), Hürat (G1 Dişi Tay Deneme Koşusu), Go Hero (G1 Türkiye Jokey Kulübü Koşusu) ve Silent Wave (G1 Kapadokya Koşusu) en önemli temsilcilerindedir. G2 galipleri Qualizto, Denso, Koca Alp; G3 galipleri Bold Sea Rover, Zorro, Bright Hope, Age Of Fire, Lady North, Dragon Fire ve Marka Polo diğer önemli temsilcilerindendir.

Torok temsilcileri 3 yaş sezonunu koşan 6 jenerasyonda Kısrak Koşusu hariç ülkemizin tüm klasik koşularını kazanma başarısı göstermişlerdir. Bunun yanı sıra Kısrak Koşusu ikinciliği ve tekrar eden klasik koşu tabela başarıları Torok’un tam bir klasik aygırı olduğunun ispatıdır. Ayrıca Torok temsilcileri ülkmeizde 2 yaşlı taylar için düzenlenen en önemli yarış olan Çaldıran Koşusunu ve 3+ yaşta en önemli safkanların bir arada yarıştığı Uluslararası Boğaziçi ve Uluslararası Topkapı Koşularını da kazanma başarısı göstermişlerdir.

 

Torok G1
Torok Tayları

 

Torok temsilcilerinin Çim, Kum ve Sentetik olmak üzere 3 farklı pistte Grup 1 kazanmış olmaları, aygırın yavrularının her piste uyum sağlayabildiğini; 2, 3, 4+ yaş olmak üzere 3 farklı yaş grubunda da Grup 1 kazanmış olmaları, aygırın yavrularının her yaşta başarılı olabildiğini; Erkek ve Dişi her iki cinsiyette de Grup 1 kazanmış olmaları ise dişilerinin de erkekleri kadar başarılı olabildiğini göstermiştir. Bu başarılar Torok'un ne kadar çok yönlü bir aygır olduğunun da göstergesidir.

Torok taylarının sahalarda gösterdiği başarılar aygırın tay satış istatistiklerine de yansımaktadır. 0’lı ve 1’li taylarında yüksek satış başarısı ve en üst seviye fiyatlara el değiştiren tayları ile Torok, kendisini tecih eden yetiştiricilerin de yüzünü güldürmektedir.

Öte yandan harada aktif aşım yapan 6 aygır oğul ve henüz ilk jenerasyonda gelen grup galibi torunlar, Torok mirasının nesiller boyu aktarılacağı yönünde çok önemli bir sinyaldir.

 

Pedigri Notları

Torok pedigree

 

Torok zengin ve çok yönlü pedigrisiyle dikkat çeken bir aygır. Dünya yetiştiriciliğinin en önde gelen aygır hatları ahenk içinde pedigrisinde yer alıyor. Bu sayede Torok farklı inbreeding modellerinin çalıştırılması ile farklı karakterlerde şampiyon taylar verebiliyor. Torok’un mevcut şampiyon temsilcilerini değerlendirdiğimizde başarılı modeller belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.

Torok eşleşmelerinde en belirgin başarılı modellerden bir tanesi ROBERTO üzerine yapılan inbreedingler. Bu yöntem ile hali hazırda kendi pedigrisinde bulunan Hail to Reason inbreedingi etkisi de kuvvetlendirilmiş oluyor. Bu eşleşme tipi için en güzel örnek Rhythm Divine. Öte yandan 2023 yılının göz alıcı iki yaşlı taylarından Saverus Snape’de bu dinamiğin çalıştığı bir diğer eşleşme. Eşleşmelerde bu dinamiği kullanmak isteyen yetiştiricilerimiz pedigrisinde Red Ransom, Dr Fong, Silver Hawk, Dynaformer, Kris S ve Lear Fan bulunan kısraklarıyla Torok’u tercih edebilirler. Sri Pekan, Native Khan, Wiener Walzer, Bushranger, Myboycharlie ve Air Vice Marshal bu modele uygun örnek kısrak babaları olarak gösterilebilirler.

Bir diğer kullanışlı inbreeding modeli ise HALO üzerine yapılan cinsiyet dengeli linebreedingler. Bu eşleşme tipi için bu yılın gözde iki yaşlı taylarından Cesur Ali ve Ride The Lightning örnek verilebilir. Göz kamaştırıcı Japon safkan Equinox’un pedigrisinde de bu inbreeding mevcut. Ülkemizde Halo hattından aygırların çoğalmasıyla yakın zamanda bu inbreeding modeline uygun kısrak sayısı da oldukça artacaktır. Eşleşmelerde bu dinamiği kullanmak isteyen yetiştiricilerimiz Divine Light, King David, Smart Robin, Daredevil, Victoire Pisa ve Satono Ares kızları ve pedigrisinde Sunday Silence, Southern Halo, More Than Ready, Devil's Bag, Saint Ballado ve Sunny's Halo bulunan kısraklarını Torok ile buluşturabilirler.

Özellikle Avrupa yetiştiriciliğinde bir fenomen haline gelen SPECIAL / ROUGH SHOD Rasmussen faktörü de Torok için kullanışlı bir inbreeding modeli. Torok’un kendi pedigrisinde de Special-Rasmussen söz konusu. Temelde Goody Two-Shoes familyasının {5-h} güçlendirilmesine dayanan bu inbreeding modeli için yetiştiricilerimiz, pedigrisinde Sadler's Wells, Nureyev, Lear Fan, Thatching, Fairy King, Northern Meteor, Perugino, Lorenzaccio ve Val De Loir bulunan kısrakları ile Torok’u tercih edebilirler. Bu modelin başarısı halihazırda Torok’un en önemli oğullarından Yamanlarbeyi ile gözler önüne serildi.

Torok eşleşmelerinde denenebilecek bir diğer etkili kısrak inbreedingi de SUNBITTERN Rasmussen. Bu model Dubawi x Singspiel çaprazı olarak harika sonuçlar verdi. Darley’in gözde genç aygırlarından Too Darn Hot da bu inbreedinge sahip. Dubawi hattı kısrak babaları ile veya anne hattında Sunbittern bulunan kısraklarla yetiştiricilerimiz çok etkili olduğu bilinen bu inbreeding modelini deneyebilirler.

Etkinliği bilinen bir diğer kullanışlı inbreeding modeli de özellikle miler şampiyonlar çıkarmasıyla bilinen cinsiyet dengeli DAMASCUS linebreedingi. Ülkemizde Rhythm Divine, Dünya yarışçılığında Golden Sixty bu modele örnek gösterilebilir. Yetiştiricilerimiz pedigrisinde Damascus oğulları Private Account, Ogygian, Time For A Change, Timeless Moment, Accipiter, Sword Dance, Confidential Talk ve Bailjumper bulunan kısraklarla Torok’u tercih ederek bu modeli hayata geçirebilirler. Unaccounted For, Marcavelly ve Medaglia d’Oro bu modeli destekleyen kısrak babaları olarak gösterilebilir.

HERBAGER üzerine yapılan cinsiyet dengeli linebreedinlerin de etkinliği bilinmekte. Pedigrilerinde Herbager oğulları Grey Dawn ve Appiani bulunan kısraklarla bu model de hayata geçirilebilir. Özellikle Luxor kızları bu model için oldukça uygun.

Singspiel hattının KNOWN FACT hattı kısrak babaları ile çok pozitif sonuçlar verdiği de bilinmekte. Bu yılın başarılı Torok taylarından Bloom Dancer’in pedigrisi de bu modele iyi bir örnek. Yetiştiricilerimiz Karabeyhan ve Dream Ahead kızları ile bu uyumu değerlendirmeyi düşünebilirler.

Son olarak Phalaris hattından olabildiğince uzaklaşan kısrak babası hatlarının Torok ile harika sonuçlar verdiği de bilinmekte. Torok, HYPERION hattından yerel kısrak babaları Cihangir, Kılıçaslan, Karayel ve Ay Tudor ile çaprazından şampiyonlar çıkardı. Piano Sonata, Yamanlarbeyi ve Go Hero bu dinamiğe sahip önemli şampiyonlar.

Önemli koşular kazanmış Torok tayları

At İsmi Doğum yılı Baba Anne Son 6 Y. Kazanç

Abone ol ! X

Yeni yazılarımızdan, satışa çıkan taylarımızdan, en yeni kısraklarımızdan, haramıza ait en son haberlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açın.