Heavy Lift (TUR) / Bosporus (IRE)

Heavy Lift / Bosporus

Detaylar

Pedigri : Heavy Lift / Bosporus
Baba : Bosporus (IRE)
Anne : Drama Güzeli (IRE)
Doğum tarihi : 2011
Don : Doru
Irk : İngiliz

Kısa açıklama

Heavy Lift başarılı aygırlarımızdan Bosporus’un Collage Chapel kızı Drama Güzeli’nden olan kızıdır. İlk olarak Torok – Heavy Lift eşleşmesi aklımıza Piano Sonata’yı getirecektir.

Heavy Lift başarılı aygırlarımızdan Bosporus’un Collage Chapel kızı Drama Güzeli’nden olan kızıdır. İlk olarak Torok – Heavy Lift eşleşmesi aklımıza Piano Sonata’yı getirecektir.

Piano Sonata’nın kısrak babası olan Shining Steel bildiğimiz üzere Kris’in oğludur ve Sharpen Up hattının temsilcisidir. Shining Steel’in annesi Lady Moon ise Epsom Derby galibi Mill Reef’in kızıdır. 

Kris’e baktığımızda ise Sharpen Up ile Reliance kızı Doubly Sure’dan olmadır. Reliance ise Fransa Derby galibi olup Tantieme ile Relance isimli kısraktan olmadır. Bu detayları incelememizin sebebi Heavy Lift ile olan bağlantılardır.

Heavy Lift’in babası olan Bosporus, Night Shift ile Relko kızı Rain Again’den olmadır. Relko uzun mesafeye tahammül gücü yüksek taylar vermiş bir aygır olup Relance’ın oğludur yani Kris’in kısrak babası Reliance ile anneden kardeştir. Relko’un babası Tanerko bir Tantieme oğlu olduğundan Relko ile Reliance 4/3 kardeş atlardır.

Piano Sonata’nın annesi Emma ile Heavy Lift arasındaki benzer noktalar bununla sınırlı değildir. Kris’in babası olan Sharpen Up ismi Heavy Lift’in pedigrisinde ikinci kısrak baba olan Collage Chapel’ın baba hattı üzerinde de karşımıza çıkar. Collage Chapel babası Sharpo ile Sharpen Up’a bağlanmaktadır.

Emma’nın babası olan Shining Steel’in Mill Reef kanı taşıdığını belirtmiştik. Mill Reef ismine Heavy Lift’in pedigrisinde ikinci kısrak babası Astronef’in annesi Mill Princess’ın babası olarak da rastlarız. Bu benzerlikler Heavy Lift ile Torok arasındaki eşleşmenin uyumlu olacağına dair umutlarımızı arttırmaktadır.

Heavy Lift’in annesi hattı 1-l familyasıdır. Paraffin isimli kısraktan açılarak gelen bu hattın ülkemizde çok iyi sonuç almış temsilcileri bulunmaktadır. Anne hattı üzerinde Yorkshire Oaks ikincisi Blue Galleon isimli kısrak bulunmaktadır. 

Günümüze doğru yaklaştıkça 1981 doğumlu Mummy’s Pet kızı Miss Turnberry’i görürüz. Gr.3 koşuda plase yapış olan bu kısrağın iki koldan ülkemizde temsilcileri bulunmaktadır. Pennine Walk ile olan eşleşmesinden doğan Miss Pennine’nin ülkemizde Devoyka isimli kızı görev almıştır. 

Devoyka başta Glen isimli yavrusu olmak üzere harada başarılı olmuştur. 10 yarış kazanan Glen Avrupa Birliği Bakanlığı Koşusu Açık-2 galibidir. Devoyka’nın diğer bir yavrusu olan Demirtütün ise Listed koşular dahil 15 yarış kazanmıştır. Devoyka kızı Kösem Sultan ise 11 yarış galibi Heroes’i üretmiştir. Kösem Sultan’ın diğer tayı Son Of Robin ise Tay Deneme Gr.2’de ikincilik elde etmiştir.

Heavy Lift’in annesi olan Drama Düzeli ise Skip The Nonsense kızıdır. Skip The Nonsense ise yukarıda adı geçen Miss Turnberry’nin diğer bir kızıdır. Drama Güzeli ülkemizde Lady Dramalı, Baba Dramalı, Heavy Lift, Fantom Blue ve Brazavil isimli kazanan atlar üretmiştir.     

Lady Dramalı kısrağın Ocean Crest’ten olan kızıdır ve Kv7 galibi olan bu kısrak Nene Hatun Gr.2 ikincisidir. Baba Dramalı isimli Perfect Storm’dan olan oğlu ise Gece Koşusu Kv7 galibi olup Listed koşu ikincisidir. 4 yarış kazanan tayı Fantom Blue da Kv7 galibi olup Enver Güreli Koşusu Listed yarışta plase yapmıştır. Sadece 7 yarış koşan Heavy Lift ise kardeşleri gibi KV7 galibi olup 4 birincilik elde etmiştir.

Görüldüğü üzere anne hattı hayli başarılı olan Heavy Lift iyi bir yarış hayatına sahip olup taylarından ciddi beklentiye girebileceğimiz bir kısraktır. Heavy Lift’in kız kardeşi Lady Dramalı’nın hara performansı bunu desteklemektedir. 

Lady Dramalı’nin King David’den olan oğlu Think Positive Caerlaverock Kv6 galibi olup Gr.2 koşuda plase yapmıştır. Ayrıca Bosporus oğlu No Joke’dan iki kazanan tay vermiş olması da Lady Dramalı’nın anne hattının başarısı olarak yorumlanabilir.

Abone ol ! X

Yeni yazılarımızdan, satışa çıkan taylarımızdan, en yeni kısraklarımızdan, haramıza ait en son haberlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açın.