Doradista (GB) / Oasis Dream (GB)

Doradista / Oasis Dream - Kısraklarımız

Detaylar

Pedigri : Doradista / Oasis Dream - Kısraklarımız
Baba : Oasis Dream(GB)
Anne : Require (GB)
Doğum tarihi : 2017
Don : Doru
Irk : İngiliz

Kısa açıklama

Doradista Oasis Dream – Require / Montjeu orijinlidir. Doradista için tercih edilen eşleşme çaprazına bakarsak Shirley Heights kızından gelen ve Rainbow Quest ile geçiş yapan diğer eşleşmeleri de dikkate almamız gerekir

Avrupa atçılığı dünyanın en yüksek rekabetinin yaşandığı yerlerden biridir. İngiltere, İrlanda, Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelerde yetişmiş atların yanında Japonya, Amerika gibi ülkelerden gelen atlar da Avrupa’nın önemli koşularında yer alabilmektedir. 

Bu rekabet ortamında başarılı olan atlar ilerleyen yılların lider aygır ve kısrakları olmaktadır. Bu nedenledir ki ülkemizde başarılı olmuş yerli kısrak hatlarının büyük bir kısmı İngiltere menşeidir. Kısrağımız Doradista’nın pedigrisine baktığımızda kısrak babaları Avrupa’da aşım yapmış şampiyon aygırlar olarak görülür.   

Oasis Dream, Montjeu, Rainbow Quest, Shirley Heights gibi her biri çok başarılı olmuş aygırlardan oluşan kısrak babaları ile Doradista klasik bir tay vermeye aday gözüküyor.

Oasis Dream’in Gr.1 galibi taylarına baktığımızda Arcano, Midday, Muarrab, Muhaarar, Power, Pretty Pollyanna, Prohibit, Querari, Tuscan Evening, Poly Dream, Lady Jane Digby gibi bir kısmını hemen hatırlarız. Oasis Dream kısrak babası olarak ise aygır Sioux Nation, Nations Pride, Siskin, Iresine, Tawkeel gibi Gr.1 galiplerinde karşımıza çıkar. 

Doradista ise Oasis Dream – Require / Montjeu orijinlidir. Doradista için tercih edilen eşleşme çaprazına bakarsak Shirley Heights kızından gelen ve Rainbow Quest ile geçiş yapan diğer eşleşmeleri de dikkate almamız gerekir. Montjeu’nün Sadlers Wells oğlu olması ile bu çaprazlamalarda Sadlers Wells’in aygır üretmiş oğulları Galileo, In The Wings, Barathea, El Prado, High Chaparral gibi isimler ile olanları da dikkate almalıyız.

Doradista’nın üçüncü kısrak babası Shirley Heights’dır. Bildiğimiz üzere Shirley Heights’ın kısrak babası olarak en verimli eşleşmeleri Sadlers Wells ve oğulları ile olmuştur. Shirley Heights kızları Barathea’dan Gr.1 galibi Magical RomanceGalileo’dan Gr.1 galibi Sans FrontieresPoliglote’dan Arc galibi Solemia, Montjeu’den Gr.1 galibi Fame And Glory ile Montare gibi isimleri üretmişlerdir. Sadlers Wells ile olan eşleşmelerinde ise Alberto Giacometti, AlexandrovaSubtle Power, In The Wings yetiştirilmiştir. Shirley Heights oğlu Darshaan kızları ile Sadlers Wells tam 9 Gr.1 galibi daha üretmiştir.

Bu güçlü uyum göstermektedir ki kuvvetli bir anne hattına sahip Doradista’nın kısrak baba hatlarının uyumuna baktığımızda da Shirley Heights ile Montjeu’nün iki Gr.1 galibi Fame And Glory ve Montare’i üretmiş olması uyumlu bir tercih yapıldığını gösterir. 

Diğer tarafta ikinci kısrak babası olan Rainbow Quest’in de Sadlers Wells hattı ile olan uyumu yüksektir. Ülkemizde aşım yapan Powerscourt’un babası Sadlers Wells kısrak babası ise Rainbow Quest’dir. Rainbow Quest kızı Rainbow Lake harada Danehill’den Kind isimli kısrağı vermiş bu arıkan ise Galileo’ya çekildiğinde Frankel’i üretmiştir. 

Rainbow Quest Danehill (Danzig) / Galileo (Sadlers Wells) düzeninde çok iyi sonuç alan eşleşme Kind’in Oasis Dream’den olan kızı Joyeuse üzerinde de görülür. Listed galibi olan Joyeuse harada Galileo’dan Gr.1 ikincisi Maximal’ı vermiştir.

Doradista’nın eşleşmesine geri döndüğümüzde kısrak babalarımız sırasıyla Oasis Dream (Danzig), Montjeu (Sadlers Wells), Rainbow QuestShirley Heights düzenindedir. Frankel, Powerscourt dahil Avrupa’da şampiyon çok sayıda at ile benzer bir düzeni olan Doradista’nın Torok ile olan eşleşmesine baba tarafında Singspiel (In The Wings), Red Ransom (Roberto), Pivotal (Nureyev) ile zenginlik gelecektir. Torok şimdiye kadar verdiği taylarına bakıldığında Danzig ve Sadlers Wells kanı taşıyan kısraklar ile iyi sonuçlar aldığı görülür. 2023 Gazi koşusu favorilerinden Qualizto’nun kısrak babasının Bin Ajwaad olması ile de Rainbow Quest hattı ile de iyi bir referans yakalayan aygırımız Doradista ile iyi sonuç alacak bir pedigriye sahiptir.        

Doradista çok kuvvetli bir anne kan hattına sahip olup hattı Require – Request – Highbrow ile ünlü Highclere isimli kısrağa uzanmaktadır. Highclere, Fransa’da Prix de Diane (Kısrak Koşusu) Gr.1, İngiltere’de1000 Guineas (Dişi Tay Deneme) Gr.1 galibi olmuş bir kısraktır.

Highclere’in anne annesi olan Hypericum bu hattın gücünü göstermiş önemli isimlerden biridir ve 1000 Guineas Gr.1Dewhurst Stakes Gr.1 galibi bir kısraktır. Hypericum’un kızlarından biri olan Highlightharada Highclere’i Queen Hussar’dan verirken Christchurch isimli kızını ise So Blessed’den vermiştir.

Christchurch ülkemizde çok başarılı bir aygır olan Castle Rising’in annesidir. Bu ailedeki kısraklar şampiyon atlar ve aygırlar üretebildiği gibi şampiyon kısraklar da üretmiştir. Bunlardan biri Highclere’in Bustino’dan verdiği Height Of Fashion’dır.

Fillies mile, Prince Of Wales’s Stakes, Acomb Stakes dahil 7 koşuda 5 birincilik yapan Height Of Fashion harada ise Two Thousand Guineas S. (Eng-G1), Derby S. (Eng-G1), Eclipse S. (Eng-G1), King George VI & Queen Elizabeth Diamond S. (Eng-G1) galibi Nashwan’ı Blushing Groom’dan üretmiştir.

Şampiyon Nashwan dışında Gr.1 galibi aygır Nayef, Gr.2 galibi aygır Unfuwain, Gr.3 galibi aygır Alwasmi Height Of Fashion’ın aygırlık yapan diğer oğullarıdır. Bu koldan yetişmiş alt kuşak isimlerden Ghanaati (1000 guineas Gr.1), Shraaoh (Sydney Cup Gr.1), Lahudood (Singspiel – Breeders Cup Filly and Mare Turf Gr.1) önemli atlardır.

Highclere birçok koldan günümüzde varlığını devam ettirmektedir. Beacon Hill – Brand ile ülkemizde iki Gr.1 galibi üretmiş olan aygır BANKNOTE’a ulaşırız.  

Highclere – Burghclere – Copa Di Monte – Dream Ticket – Magic Mission kolunda ise Breeders Cup Turf Gr.1 galibi şampiyon Talismanic karşımıza çıkar. Highclere – Burghclere kolundan bir kez daha ilerlersek Gr.1 galibi kısrak Wind In Her Hair ve oğlu efsane isimlerden Deep Impact’e ulaşırız.

Deep Impact Japonya’da hiç geçilmeden Triple Crown yapan ikinci at olmayı başarmış Tokyo Yushun (Japanese Derby) (JPN-1 2400m-T), Satsuki Sho (Japanese 2000 Guineas) (JPN-1 2000m-T), Kikuka Sho (Japanese St.Leger) koşularını kazanmıştır. Bu kan hattında aygır JEREMY, şampiyon REY DE ORO da bulunmaktadır.     

Doradista’nın yetiştiği Highclere – Highbrow koluna bakarsak DUBAI NEXT, DUTY COMPLIMENT, BLUEPRINT, ASTROPHYSICAL JET, CORAL WAVE, KNOW IT ALL, FAIRY GODMOTHER, MY KINGDOM OF FIFE ve şampiyon ASK gibi önemli grup atlarına rastlarız.

Doradista yüksek kan hattını harada üreteceği taylar ile gösterecek bir kısraktır. Anneden kardeşi Monica Sheriff (Lawman) Prix Belle de Nuit Gr.3 galibi olması bu yönde önemli bir referanstır. Kısrağın babası Oasis Dream’in Avrupa’nın en önemli aygırlarından biri olarak yıllarca görev alması ve kısrak babası Montjeu’nün hem aygır hem kısrak baba performansının gücü Doradista’tan olan beklentileri artırmaktadır.  

Abone ol ! X

Yeni yazılarımızdan, satışa çıkan taylarımızdan, en yeni kısraklarımızdan, haramıza ait en son haberlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açın.