Torok Yavruları

Torok Yavruları Soldan Sağa: Alpman, Piano Sonata, Jetfly ve Heyamola Torok Yavruları Soldan Sağa: Alpman, Piano Sonata, Jetfly ve Heyamola

Sadlers Wells hattının ülkemizdeki temsilcileri de hızla yükseliş içerisindedir. Bunlar arasında Torok kısa süre içerisinde kalitesini ispat etmiş lider aygırlardan biri olmuştur. 2016 yılında ilk nesil tayları iki yaşlı olarak koşmuştur. 12 koşan tayının 7’si yarış kazanmıştır. 2017 yılında 16 iki yaşlı koşan tayından 8’i yarış kazanmıştır. Bugüne kadar 28 ikili tayı koşan aygırın 15 kazanan tayı olmuştur ki bu normal istatistiklerin üzerindedir.

 

Torok’un Nesil İstatistikleri (20 Kasım itibariyle)

 

Torok’un başarısının zaman geçtikçe daha da artmasını beklemek gerek. Çünkü Singspiel ve yavrularının performanslarını ilerleyen yaşlarda da devam ettirebildiklerini görmüştük. Torok baba hattının tayları en erken koşan aygırlarından biridir. Bu özelliği ile ülkemizde yetiştiricilerin dikkatini çekmiştir. Genelde Sadlers Wells hattının iki yaşlı taylarda başarılı aygırları Galileo gibi çok güçlü isimlerdir.

Torok’un hemen tayları iki yaşlı olarak erken koşabilmesi ile hem de bu tayların yüksek yüzde ile kazanabiliyor olmasıyla diğer aygırların önüne geçtiğini görüyoruz. Torok’un istatistiklerinde dikkat çeken diğer bir nokta da Black Type dediğimiz Listed ve Grup düzeyli koşularda taylarının elde ettiği derecelerdir.

İlk jenerasyonunda 15 tayı bulunan Torok’un 13 yavrusu koşmuş ve bunların 10’u koşu kazanmıştır. Bu taylar içerisinde Gazi Koşusu G1, Ankara Koşusu G1, Kraliçe II.Elizabeth G2 kazanan PIANO SONATA, Kv8 Listed bir koşu kazanan Jimfed Black Type galibi olmuştur. Bu iki tayın yanında G3 ikinciliği bulunan Heyemola, A3’te üçüncü olan Sefirbey ve Kv8-L plasesi olan Griffon diğer Black Type atlardır.

İkinci jenerasyon tay sayısı 28 olan aygırın bu nesilde koşan tay sayısı 16’dır ve 8’i yarış kazanmıştır. Bu nesilde G1 Çaldıran’da kazanan RHYTHM DIVINE aygırın ikinci G1 kazanan tayı olmuştu. G3’te plase yapan Oğlum Murat bu nesildeki diğer Black Type yavrusudur. İki nesilde topla 29 koşan taydan %62’sine denk gelen 19’u yarış kazanmıştır. Bunlardan 7’si %24.1’i Black Type performanslıdır. Torok taylarında dikkat çeken bir özellik de 9 yavrusunun ilk yarışında kazanmış olmasıdır. Aygırın lider yavrusu Piano Sonata 2017 yılında 3 yaşlı tay kazanç sıralamasında 2.307.500 TL ile birinci sırada olup toplam kazancı 2.979.000 TL’dir.

Lider aygır Victory Gallop’un ülkemizde koşan tay sayısı 335 olup Black Type yavru sayısı 70’dir. Victory Gallop’un Black Type yavru yüzdesi %20.9’dur. Lion Heart’ın istatistiklerine bakıldığında 293 koşan tayının 45’i %15.4’ü Black Type performanslıdır. Her iki lider aygırın da tercihli kısraklar ile desteklendiği düşünüldüğünde ve bunlara kıyasla çok az sayıda kısrakla buluşmuş Torok’un başarısı daha iyi anlaşılmaktadır. İlk iki nesilde 44 taya sahip olan Torok’un gelecek yılki koşabilecek tay sayısı 26’dır.